Kalóriaszegény étrend 1200-1500 kcal és Kalóriaszegény minta étrend 1400 - 1800 kcal letölthető pdf formátumban LETÖLTÉS
Laci receptjeit tejérzékenyek és véralvadásgátló gyógyszert szedők is fogyaszthatják.
A fiam az első étrendet csinálja, de tej helyett vizet iszik (tej érzékeny), paradicsom helyett paprikát, mert tüdőembóliája volt és jelenleg is kapja a véralvadásgátló gyógyszert. Ez kizár sok K vitamin tartalmú ételt. Tehát nem könnyű a helyzete szegénynek. Ha jobban belegondoltok, gyakorlatilag alig ehet valamit.
És most következzen a receptje, a fenti étrend alapján
Zöldbab ragu
Hozzávalók:
- 0,5kg sovány sertéshús 750 kcal
- 5dkg light margarin 175 kcal
- 1kg zöldbab 400 kcal
- 100g tejföl 200 kcal
- 1 ek liszt 55 kcal
- tyukhusleves kocka 35 kcal
===============================
1615 Kcal
Margarinon pároljuk a húst, ha félig kész adjuk hozzá a zöldbabot es sózzuk. Engedjük fel vízzel adjunk hozza egy tyúkhúsleves kockát és habarjuk be forrás után a tejfellel es a liszttel.
Minden nap fogyasszon 1,5 – 2 liter ásványvizet vagy cukormentes gyümölcsleveket.
Az étkezések között ehet megtisztított nyers sárgarépát, karalábét, salátát, gyümölcsöket.
A kenyerek mennyisége egy étkezésre 5 dkg.
[caption id="attachment_194" align="alignnone" width="300" caption="A káposztának magas a K vitamin tartalma"][/caption]
Mihez szükséges?
- A véralvadáshoz (II, VII, IX és X. faktor)
- Alvadási faktorok képzése
Mennyi szükséges belőle?
Az ember K-vitamin szükségletét felerészben fedezi a táplálékkal felvett és a bélrendszerben élő baktériumok által termelt K-vitamin. A táplálékkal bevitt K-vitamin 10-70%-a szívódik csak fel. Éppen ezért hosszan tartó, bélgyulladással járó betegég, vagy antibiotikus terápia következménye lehet K-vitamin hiány. Az újszülötteknél ezt a hatást a bélbaktériumok csekély száma okozza. Mindkét hiányállapot velejáró tünete a vérzékenység.
Miben található meg?
Legjobb K-vitamin forrásaink a zöld leveles zöldség- és főzelékfélék, a káposzta, a brokkoli, a paraj, a tej- és tejtermékek, valamint a máj.
|
![]() |
|
Hiányállapotok
K-vitamin hiányában a következő tünetek léphetnek fel: vérzékenység, véralvadási zavarok, zsírfelszívódási- és/vagy májfunkciós zavarok.
Túladagolás
Túladagolása jelenleg nem ismert.
Kik ne szedjenek K-vitamint?
Véralvadás gátló gyógyszereket szedőknek viszont oda kell figyelniük a K-vitamin bevitelére, mivel a nagy mennyiségű vitamin ellensúlyozza a véralvadásgátló szer hatását. Ez nem jelenti azt, hogy a trombózisra hajlamos betegek nem ehetnek például brokkolit vagy káposztát, csak arra kell figyelniük, hogy folyamatosan körülbelül azonos mennyiséget kell fogyasztaniuk ezekből az ételekből.
Vérzékeny betegek sem fogyaszthatnak túl nagy mennyiségű K-vitamint a véralvadást segítő gyógyszerrel, mert túlzottan megnőhet a véralvadás veszélye a két szer együttes hatása miatt.
Mivel az E-vitaminnak enyhe véralvadás gátló hatása van, ezért egyidejű szedésükkor tanácsos nem egyszerre bevenni őket, hanem néhány órát várni kell, hogy az ellentétes hatások ne érvényesüljenek.
Nagy mennyiségű A-vitamin is gátolja a K-vitamin felszívódását. Fontos még megjegyezni, hogy a terhesség utolsó heteiben kerülni kell az alkalmazását.